Jaké plodiny pěstujeme?
(pěstujeme i množitelský porost, ale nejsme prodejci osiva)
Na námi obdělávaných polích můžete najít tyto plodiny: pšenice, ječmen, žito, kukuřice, čirok, hořčice, slunečnice, cukrová řepa, pohanka, řepka olejka, mák jarní, svazenka, světlice barvířská neboli saflor, mužák prorostlý.
Obhospodařujeme také pozemky s trvalými kulturami: Meruňkové a broskvové sady, topoly. Máme několik travních ploch na senoseč.
Ve spolupráci s agrární komorou a výzkumným ústavem pícninářským v Troubsku jsme zahájili testování bohatě druhých směsí pro zelený úhor, který podpoří udržování vody v krajině.
Po sklizni hlavních plodin zařazujeme setí meziplodin a to je například svazenka, pohanka, jetel, vikev, bob, čočka, hořčice.
Ve videu je ukázka naší 15 komponentové směsi meziplodin.
– Řeřicha, lnička, svazenka vratičolistá, světlice barvířská, slunečnice, jetel perský, jetel šípový, jetel alexandrijský, ředkev olejná, ředkev čínská, oves nahý, vikev jarní, pelíšku jarní, bob, mastňák habešský.
Do půdních bloků jsme zařadili biopásy. Jedná se o pás v poli různých velikostí, kde je zaseta směs plodin do které se nezasahuje. Může tak sloužit živočichům k migraci, či být zdrojem potravy.
Pšenice
Triticum aestivum
Pěstujeme pšenici ozimou i jarní. Je to jedna z nejrozšířenějších obilnin na světě (po kukuřici a rýži). U nás na polích se pěstuje v součtu bloků na největší výměře.
Pohanka
Fagopyrum esculentum
Cukrová řepa
Beta vulgaris
Cukrová řepa od nás putuje do cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou, že které se zpracovává Korunní cukr.
Řepka olejka
Brassica napus
Slunečnice
Helianthus
Slunečnice má zajímavý známý jev natáčení ke Slunci. Pokud si, ale všímáte, tak je to pravda jen na půl. Poupata tuto schopnost mají, avšak staré slunečnice zůstávají již natočené na východ.
Kukuřice
Zea Mays
Kukuřici pěstujeme na siláž, mokré zrno a na zrno do potravinářství.
Kukuřice v potravinářství se využívá pro škrob mouku nebo krmivo pro zvířata a podobně. A protože z větší části pěstujeme kukuřici jako energetickou rostlinu, můžete se podívat zde, jaký je její přínos v této oblasti.
Pískavice řecké seno
Trigonella foenum-graecum
Používá se jako koření. Pískavice je dobrá na trávení.
Mužák prorostlý
Silphium perfoliatum
Je to trvalá bylina. Můžete ji najít na poli v Rajhradě. Doporučujeme si přečíst více zde.
Mák modrý
Papaver Somniferum
Směsi pro opylovače
Jetel inkarnát
Trifolium incarnatum
Je druh jetelu z čeledi bobovitých. Má oslnivou červenou barvu květu. Je to jednouletá (občas dvouletá) bylina dorůstá výšky 20 – 50 cm.
Pěstuje se jako čistá kultura nebo v lučních směsích, Lze ho využít jako předplodinu, meziplodinu, jarní pícninu nebo i na zelené krmení. Setí začíná brzy na jaře, první květy se ukazují v první polovině května.
Tato bylina nadchne i včelaře. Poskytuje včelám nektar i pyl. Včelstva v blízkosti jetele zvyšují výnos semen až o 30 – 40 %. Využívá se i v zelinářství, jelikož jetel inkarnát odpuzuje běláska zelného.
Žito
Secale
Světlice barvířská
Carthamus tinctorius
Světlice barvířská neboli Saflor se používá jako barvivo, my ji pěstujeme pro osivo.
Svazenka
Phacelia tanacetifolia