Užitečné odkazy a literatura

Pracujeme na širším rozsahu stránky. :-))

Filmy

Jak houby stvořily náš svět.

The Kingdom: How Fungi Made Our World 

Dokumentární | Austrálie / Kanada, 2017, 52 min
Režie: Annamária Tálas

Houby jsou už od počátku hnacím prvkem evoluce na souši. Jsou základním kamenem evoluce našeho světa, kterému znovu vdechly život po každé globální katastrofě. Poznejte ty nejnovější poznatky z výzkumu říše hub… 

1.      Geoderma – Živý plášť planéty Zem https://www.youtube.com/watch?v=Z5rMheOnaec – film Doc. RNDr. Ladislava Mika, PhD o živote v pôde

2.      Nech půdu žít – https://www.youtube.com/watch?v=HdeXbE1uMNc – pokračovanie filmu Geoderma Doc. RNDr. Ladislava Mika, PhD o živote v pôde

3.      Kiss the ground – https://kissthegroundmovie.com/ – inšpiratívny film obnove pôdy, z českými titulkami: http://online.sktorrent.eu/video/12747/kiss-the-ground-2020

4.      Přednášky a rozhovory: Ing. Jaroslava Záhora, CSc.Sucho začíná tam, kde končí život v půdě https://www.youtube.com/watch?v=mlrX0AGpZWg, atd.

5.      Nesur.tv – https://nesur.tv/, video občasník pre organických pestovateľov, ďalšie rozhovory/videá s Luciou Baľák Lukáňovou na tému mikrobióm, kompostovanie a obnova pôdy a Ľubomíra Marhavého na tému bezorebné poľnohospodárstvo

6.      Soil regen summit – https://www.soilregensummit.com/replays/ – v angličtine, záznam online konferencie o živote v pôde, okrem iného s Dr. Suzanne Simard, ktorá skúma komunikáciu stromov a rastlín cez podhubie alebo s Dr. David Johnsonom, pôvodcom Johnson-Sue bioreaktora pre jednoduché tepelné kompostovanie v záhrade, prednášky sú odborného charakteru

7.      Soil food web school – „How it works“ – https://www.soilfoodweb.com/how-it-works/ edukačné videá o pozitívnom dopade kvalitného kompostu na pôdu, rastliny, viazanie uhlíka, atď., ako to všetko funguje?

8.      Gabe Brown – https://youtu.be/4MreXqr2AZc – Gabe Brown prednáša o tom, ako začať s regenerativním poľnohospodárením.

9.      Andrej Barát reportáž z PD Krakovany-Stráže – https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/591595-hladate-nadej-mozno-na-nej-prave-stojite/ – Komu sa z vymierania prírody a klimatickej krízy zatočí hlava, až spadne na zem, ani netuší, že možno pristál na riešení. Na pôde.

10.  Rodale Institute – https://rodaleinstitute.org/ – Inštitút Rodale rozvíja regeneračné hnutie prostredníctvom výskumu, školenia farmárov a spotrebiteľského vzdelávania.

Literatura

Brzy doplníme.

Rozhovory, podcasty, seriály

Carboneg

Půdcast

Najdete na Spotify i Youtube
Přidáváme odkaz na playlist všech dílů.

Konference živá krajina, přednášky

SIUZ

Spolek pro inovace a udržitelné zemědělství.

Činností spolku je adaptovat zemědělskou politiku a propojit ji s praxí tak, aby zajišťovala principy pro udržitelné, ekologicky šetrné, zároveň produkční a konkurenceschopné zemědělství a utvářela vizi pro funkční zemědělský systém v dlouhodobém časovém horizontu. Cílem je navrhovat vhodná funkční řešení a dojednání podmínek včetně legislativních změn, které by umožnily plošné uplatnění precizních technologií v rámci českých farem. Čím dříve budou moci zemědělci využívat precizní zemědělství, tím budou v budoucnu konkurenceschopnější.

Odkazy

SIUZ

Biopratex

Czechglobe

Regenerative.sk

https://www.soilteq.eu/cs/

Vědci a praktici

Robert Dohál
(Slovensko, Zemědělské družstvo Krakovany poblíž Piešťan)
Skvělý praktik, pořádá přednášky pro podporu rozšíření regenerativního zemědělství.

Karel Klem, Ing., Ph.D.
(Czechglobe, ČR)
Ekofyziologie a stresová fyziologie rostlin včetně polních plodin, manipulační experimenty, vliv UV radiace, stresu suchem, minerální výživy rostlin, spektrálního složení radiace, zvýšené koncentrace CO2, minerální výživy rostlin, ekofyziologie fotosyntézy, spektrální odrazivost na úrovni listů a porostu, chlorofylová fluorescence, struktura porostu a morfologie rostlin.

Ing. Jaroslav Záhora, CSc.
(Mendelova univerzita v Brně)
Akademický pracovník, odborný asistent Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin Agronomické fakulty.

Ing. Lubomír Marhavý
(Biopratex, Slovensko)
Certifikovaný poradca s dlhodobými výskumnými aj praktickými skúsenosťami v oblasti pôdoochranných technológií.

Ing. Ivana Šindelková
(Biopratex, Česká Republika)
Oblasti regenerativního zemědělství, půdoochranným technologiím a meziplodinovým systémům.Disponuje dlouhodobými projektovými zkušenostmi v oblasti využívaní půdních biostimulací a zvyšování produkčních schopností půdy.